jaka-dzialke-kupic-pod-budowe-domu

Jaką działkę kupić pod budowę domu?

Wyobraź sobie wymarzony dom – wszystko jest dokładnie takie, jak pragniesz. Piękna elewacja, dach lśniący w słońcu i schludny podjazd. A wewnątrz przestronny salon, duża kuchnia i niezwykle wygodna kanapa… Ale! Zanim fantazje o upragnionych czterech kątach się ziszczą, trzeba wybrać działkę budowlaną. Dzisiaj podpowiemy Ci, jaką działkę kupić pod budowę domu, żeby inwestycja przebiegała bezproblemowo. 

Jaka działka pod dom będzie najlepsza?

Zacznijmy od formalności, które wbrew pozorom, wcale nie muszą być trudne. Przede wszystkim sprawdź księgę wieczystą działki pod dom, co możesz zrobić bez zgody właściciela, jednak musisz znać numer księgi. W tym dokumencie znajdują się najważniejsze informacje na temat stanu prawnego działki. Dzięki niej dowiesz się, czy ziemia nie jest obciążona kredytami lub innymi zobowiązaniami.

W następnej kolejności zapoznaj się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. To właśnie on określa przeznaczenie działki oraz kluczowe parametry budynku, jaki może być na niej wzniesiony. W tym wysokość domu, szerokość elewacji frontowej, linię zabudowy czy procent zabudowanej powierzchni działki. Sprawdzenie MPZP jest ważne, ponieważ może się okazać, że na wybranej działce nie da się zrealizować zaplanowanej inwestycji. 

Jaka powierzchnia działki pod budowę domu jest wymagana?

Prawo budowlane nie określa minimalnej powierzchni działki budowlanej. Zakłada się jednak, że powinna ona wynosić:

  • w ścisłej miejskiej zabudowie 300 m², 
  • w mieście 600 m², 
  • na obrzeżach miasta 1000 m², 
  • na przedmieściach 1500 m²,
  • na wsi – od 1000 m²-3000 m².

Kwestie związane z powierzchnią działki reguluje wspomniany już Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. 

Co jest ważne przy wyborze działki budowlanej?

Równie istotne są wymiary i kształt działki budowlanej pod dom. Wymiary wpływają na to, czy budynek zmieści się na wybranym terenie. Przepisy określają, że ściana z oknami powinna być oddalona od granicy działki o 4m, a bez okien o 3m. Szerokość frontowej elewacji na działce o szerokości 18 m nie powinna przekraczać 10 m.

Najłatwiej zagospodarować działki w kształcie kwadratu lub prostokąta, a działki w kształcie trapezu lub trójkąta czasami wymagają specjalnych projektów.

Przy wyborze działki zwróć też uwagę na jej położenie względem stron świata. Najlepiej, żeby wejście do domu znajdowało się od północy, a część dzienna, czyli salon i jadalnia, od południa. Taki układ zapewnia dobre doświetlenie, co zmniejsza koszty ogrzewania. A jeśli szukasz działki, poznaj ofertę MK-Nieruchomości. U nas z pewnością wybierzesz idealny kawałek ziemi do realizacji własnych marzeń.